<< Gerronema nitriolens, klorova zlatolistka | Gobe | Gliophorus irrigatus, orošena vlažničarka >>
Giacómia mirábilis (Bres.) Vizzini & Contu (2012)
Rod: Giacomia - velepodviharke
ZNAČILNOST: klobuk je rjav do temno ali črno rjav, lahko pa tudi svetlo rjav do rdečkasto rjav in torej različnih barv, tudi bet ni vedno enake barve, saj je lahko rjav ali pa tudi bel in tedaj je klobuk svetlejše barve.
KLOBUK: 3-10 cm, sprva poloblast in s podvitim robom, pozneje izbočen do blazinast (brez grbe!) in širok, končno pa nekoliko udrt ob rahlo dvignjenem robu, kožica je nežno polstena, pozneje ogoli, večinoma je rjava do temno ali črno rjava, lahko tudi svetlo rjava do rdečkasto rjava, na osredju je navadno temnejša, rob je oster in dolgo podvihan z manjšimi plitvimi zajedami in loputami, klobuk ni vedno enake barve in ima suh temnejše rjavo pegaste predele ter žarkasto usmerjene, kot bi bil marmoriran, včasih je tudi okrasto bel.
TROSOVNICA: lističi so belkasti ali smetanaste barve, gosti, izbočeni, različno dolgi, rahlo izrezani, lahko tudi v loku priraščeni, so nitasto podaljšani na vrat beta.
BET: 3-7 x 1-1.8 cm, polsteno žametast do fino dlakast, včasih navidezno obročkan, rjav, navzdol enake barve ali rdečkasto rjav, dnišče je belkasto, tudi bet je včasih povsem bel in tedaj je klobuk svetlejše barve, povečini je valjast, vrat nekoliko širši, pri dnišču je lahko zadebeljen ali stanjšan.
MESO: belo, pod kožico in skorjo beta je rjavo ali sivo rjavo, čvrsto, prožno, brez izrazitega vonja, a tu in tam spominja na janež, po daljšem žvečenju lahko postane grenkobnega okusa, sicer pa velja za užitno gobo.
TROSI: 4.5-8(10) x 5-5.5 μm, okroglasti ali elipsasti, gladki ali bradavičasti, hialini, močno amiloidni, trosni prah je bel ali smetanast.
RASTIŠČE: raste v iglastih gozdovih, predvsem v borovih v predalpskem ali alpskem območju, na apnencu in dolomitu, pozno poleti in jeseni, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, grenkobna goba pa je neužitna.
PODOBNE VRSTE: Grenkobnega okusa je tudi podobna Leucopaxillus phaeopus, rjavobetna velepodvihanka, ki raste v gorskem svetu.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Leucopaxillus mirabilis (Bres.) Konrad & Maubl. (1952), Leucopaxillus mirabilis var. paxilloides M.M. Moser ex Bon (1978), Melanoleuca mirabilis (Bres.) Singer (1942), Tricholoma mirabile Bres. (1882)
Priprava opisa: Miro Šerod
Leucopaxillus mirabilis, cudovita velepodvihanka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1053